Kiedy rada gminy może ograniczyć hałas
W pewnych przypadkach rada gminy ma prawo ograniczyć emitowanie hałasu, który może negatywnie oddziaływać na środowisko. Jakie to są sytuacje?
Przepis art. 157 ust. 1 ustawy prawa ochrony środowiska (dalej: p.o.ś.) przyznaje fakultatywne uprawnienie radzie gminy w zakresie ograniczenia wpływu hałasu na przyrodę.
Co może rada
Zgodnie z tym rada gminy może, w drodze uchwały, ustanawiać ograniczenia co do czasu funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko. Norma ta nie może być odczytywana w ten sposób, że przyznaje ona radzie gminy możliwość wprowadzania ograniczeń co do czasu funkcjonowania wszelkich instalacji mogących, czy też emitujących hałas, nawet uciążliwy. W zasadzie odnosi się ona wyłącznie do instalacji lub urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko. Przepis ten nie może być nadużywany przez organ gminy i stosowany bezrefleksyjnie. Ustawodawca nie upoważnił przy tym rady gminy do dowolnej i samowolnej oceny, iż danego typu instalacja bądź urządzenie emituje hałas, który negatywnie oddziałuje na środowisko. Rada gminy wprowadzając zatem ograniczenia, o których mowa w art. 157 ust. 1 p.o.ś., powinna wykazać, że hałas emitowany z instalacji lub urządzenia faktycznie negatywnie oddziałuje na środowisko. Kompetencja ta ma swoje odzwierciedlenie w dwóch źródłach, t.j. w ramach obowiązującego prawa ochrony środowiska i norm dotyczących hałasu. Uchwała podjęta przez radę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta